Naša materská škola sa zapojila do projektu klímaTyzuj sa, ktorú zastrešuje SAŽP. Zapojením do projektu sa snažíme spoločne s deťmi aj my naštartovať pozitívne zmeny, uvedomiť si, že zmena klímy je tu a teraz. Aké kroky, opatrenia zmierňujúce zmenu klímy môžeme realizovať spoločne sa dozvieme zapojením sa do mesačných výziev.
V septembrovej výzve ADOPTUJ SI STROM si deti zo stonožkovej triedy na našom školskom dvore vybrali strom, o ktorý sa budú spoločne starať. Rozprávali, čo všetko môžu pre strom urobiť, aby bol šťastný, ako sa môže strom cítiť dôsledkami nášho správania. V aktivite zistili, že stromy sú pre nás veľmi dôležité, a preto ich musíme chrániť.
V októbrovej výzve VYBER SI DOMÁCE si deti zo stonožkovej triedy priniesli jablká z rôznych kútov sveta. Líšili sa svojou krásou, farbou, vôňou, ale najmä uhlíkovou stopou, ktorú síce na jabĺčku nie je vidieť, no o to horšie vplýva na kvalitu nášho životného prostredia. Nebolo jednoduché si z nich vybrať to najkrajšie. Deti v aktivite zistili, že chutné jablko si môžeme priniesť aj z našich záhrad a nie je potrebné ho dovážať z iných krajín.
V novembrovej výzve BIODYNAMIKA deti z lienkovej triedy boli pozrieť na splav pri Hornáde, kde pozorovali reguláciu vodného toku. V triede si potom urobili pokus, pri ktorom demonštrovali aké nebezpečné je znečisťovanie vôd, ako škodí živočíchom a celkovo biodynamike. Vo vaničke si pripravili malú vodnú plochu - more, umiestnili na ňu loď, z ktorej akože vytiekol motorový olej a ropa (deti liali zmiešaný olej s farbou do vody). To vytvorilo farebné mastné škvrny na hladine a tie sa deti pokúsili vyčistiť striekačkou, avšak to sa už úplne nedalo a bolo to veľmi zložité. V tejto aktivite deti videli, ako takýto zásah poškodzuje našu prírodu, a preto je potrebné starať sa o ňu.
Do decembrovej výzvy „RÁNO MA OSVIETI“ sa zapojila motýliková trieda. Výzva sa realizovala v rámci spolupráce s rodinou. Deti s rodičmi spoločne varili rovnaké množstvo cestovín v rovnakom množstve vody, raz v hrnci s pokrievkou a raz bez pokrievky. Zistili, že cestoviny v hrnci s pokrievkou boli skôr uvarené. Splnenie výzvy malo nasmerovať rodičov, ako môžu prispieť svojou každodennou činnosťou k zníženiu množstva skleníkových plynov. Vytvorením správnych návykov pri varení tak môžu ušetriť nielen svoj čas, energiu a peniažky, ale hlavne našu planétu.
Do januárovej výzvy "Zmobilizujem sa – Skombinuj sa" sa zapojila lienková trieda. Praktickými príkladmi spoznali, ako môžeme prispieť k udržateľnej mobilite. V triede sa zahrali hru na ukazovanie "uhádni aký ekologický dopravný prostriedok znázorňujem", taktiež hrali námetové hry na dopravu v hromadných dopravných prostriedkoch. Na pobyte vonku precítili zapájanie vlastného svalstva do pohybu a uvedomili si, ako naše vlastné nohy môžu pomôcť znižovať emisie a skleníkové plyny. Na záver si kreslili na chodník. Názorne si deti zopakovali aké dôležité je vymeniť auto za iný, ekologickejší spôsob dopravy.
Do februárovej výzvy "V práci som COOL – Zatepli sa" sa zapojila motýliková trieda. V triede si otvorili dokorán okno a triedu poriadne vyvetrali. Po otázke ako sa môžu zahriať deti vyjadrovali svoje vlastné názory (obliezť teplý sveter, zacvičiť si, spoločné objatie). Následne ich pani učiteľka ponúkla teplým čajom. Zistili, že čaj ich zohrieva nielen zvnútra, ale dotykom hrnčeka si zohriali aj ruky. Spoločne si vytvorili nové pravidlo triedy, ktoré budú aplikovať v zimnom období (čajové pravidlo).
Do marcovej výzvy "Nenakupujem do smetného koša – ZVOĽ SI STRATÉGIU" sa zapojila žabková trieda a viacero rodín. Rodičia spoločne s deťmi nakupovali v bežných obchodoch do vlastných vrecúšok, ako aj v bezobalových obchodoch do vlastných nádob. Nakupovali potraviny vo Farmafoods a u lokálnych výrobcov a drogériu v plniacich staniciach. V rámci rodiny a blízkych známych si navzájom vymieňajú a darujú oblečenie, a nakupujú na SWAP-och nielen oblečenie ale aj knihy a kvety. Zistili, že sa dá nakupovať nielen ekonomicky, ale aj ekologicky.
Do aprílovej výzvy "Jem, čo viem – S burinou do kuchyne" sa zapojila slimáčiková trieda. Deťom sme doniesli rôzne bylinky a klíčky ako napr. žihľava, mäta, rebríček, šípky, prvosienka, repík, baza, medvedí cesnak, žerucha - tú sme s deťmi vypestovali, pažítka, špenátové listy, fazuľové a pórové klíčky. Deti mali možnosť ovoniavať, a tiež ochutnávať jednotlivé bylinky. Z bazy sme si pripravili čaj. Následne sme zo smotany šľahačom vyšľahali maslo, pridali doň medvedí cesnak, žeruchu a pažítku, a pripravili si nátierku. Tú sme natierali na bagetu a deti si na nej pochutili. Niektoré deti ochutnali klíčky aj špenátové listy, a chutili im, iné odmietli lebo sa im to asi vizuálne nepáčilo. Podstatné je, že sa oboznámili s rôznorodosťou rastlinnej ríše, ktorá je príjemným, chutným a voňavým obohatením jedálnička.
Do májovej výzvy „ Kúpele pre vrabce„ projektu „klímaTYzuj sa“ sa zapojili 3-4 ročné deti. sa zapojila včielková trieda. Deti si z domu doniesli odpadový materiál – odrezaný vrch z fľaše. Na najväčšiu fľašu deti namaľovali oblaky a na malé fľašky kvapky, ktoré padajú z oblakov. Malé fľaše pripojili pomocou špagátu na tú väčšiu, až vzniklo krásne napájadlo. Malé a praktické plastové napájadlo deti spoločne s učiteľkami zavesili na strom v školskej záhrade. Deti pomocou krhličky denne nalievajú vodu pre vtáky a pozorujú vtákov v školskej záhrade - vrabce a drozd. Vyčerpané a smädné vtáky si môžu oddýchnuť na špagátiku, ktoré prechádza cez fľašky.
Do poslednej júnovej výzvy „DNES SI TO UŽIJEM“ projektu „klímaTYzuj sa“ sa zapojili 3-4 ročné deti. Počas Svetového dňa životného prostredia dňa 5.6.2024 sa vybrali na prechádzku do lesoparku k jazeru. Nechceli veriť vlastným očiam, keď tam spozorovali korytnačku, ktorá sa vyhrievala na hrubom konári stromu spadnutého do vôd jazera. Pozreli si „knižnú búdku“ a objavili v nej aj knižky určené pre detských čitateľov. Prešli sa až k „hmyziemu hotelu“, kde hádali, z akých prírodnín a materiálu je postavený a kto v ňom môže „bývať“. Rozhodli sa, že si urobia radosť a zhotovia si vlastné darčeky tak, aby prírodnému prostrediu neublížili. Každý si našiel krátku hrubšiu paličku spadnutú v tráve, ktorú si dotvorili voňavými vetvičkami z bylinkovej špirály školskej záhrady. Deti si odtrhli alebo odstrihli po 3 vetvičky fialkovej levandule a s pomocou učiteliek ich špagátom pripevnili na prinesené drevené úlomky vetvičiek z lesoparku. Potom si tieto levanduľové kytičky ako darčeky medzi sebou kamarátsky vymenili. Všetci vedeli, že ak si ich zavesíme hlavičkami dole a takto usušíme, budeme mať kúsok užitočnej prírody aj doma...